Twilight Saga Fans
Dobrodošli na forum o Twilight Sagi! Registrujte se i zabavite s nama, a ako već jeste, ulogujte se i uživajte!

Učionica Poznavanje vukodlaka Swvghw

Administracija foruma

Join the forum, it's quick and easy

Twilight Saga Fans
Dobrodošli na forum o Twilight Sagi! Registrujte se i zabavite s nama, a ako već jeste, ulogujte se i uživajte!

Učionica Poznavanje vukodlaka Swvghw

Administracija foruma
Twilight Saga Fans
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Učionica Poznavanje vukodlaka

4 posters

Go down  Poruka [Stranica 1 / 1.]

1Učionica Poznavanje vukodlaka Empty Učionica Poznavanje vukodlaka sri vel 24, 2010 9:53 pm

.black.sheep.

.black.sheep.
Cassie A+
Cassie A+

Učionica Poznavanje vukodlaka Virtualset13

*ulazi u učionicu* Dobar dan, učenici! *približava se katedri*
Ja sam Alice Cullen i predavaću vam poznavanje vukodlaka jer mi žive u susedstvu! *smeje se*
Imaćete domaći jednom nedeljno koji neće biti predugačak!
Obećavam da vas neću previše smoriti!

Pošto je prvi čas i upoznajemo, pa vam neću zadati neki veliki domaći!

Ovako, za domaći mi pošaljite rad od nekoliko rečenica na temu:

"Kako zamišljam vukodalaka"

Eto, nije teško! Pošaljite mi preko PM, ocene ćete dobiti u ponedeljak što znači da mu do nedelje morate poslati kako bih stigla da pregledam sve domaće!
Eto, to je bio naš prvi čas! Da li ima pitanja? *pogleda u učenike*

http://nobodyfamiliar.deviantart.com

2Učionica Poznavanje vukodlaka Empty Re: Učionica Poznavanje vukodlaka sri vel 24, 2010 10:16 pm

Edward's girl

Edward's girl
You don't know me
You don't know me

Sve je jasno Smile

3Učionica Poznavanje vukodlaka Empty Re: Učionica Poznavanje vukodlaka sri vel 24, 2010 10:45 pm

♡|ηαтε|ωεᴙεωσℓƒ●ɢɩᴙℓ|♡

♡|ηαтε|ωεᴙεωσℓƒ●ɢɩᴙℓ|♡
With her sunshine - Jake
With her sunshine - Jake

Nema pitanja ;)

http://crazytimeswitheditor.deviantart.com/gallery/#tEXtURES

4Učionica Poznavanje vukodlaka Empty Re: Učionica Poznavanje vukodlaka sri vel 24, 2010 11:01 pm

@lek$@ndr@

@lek$@ndr@
Cullens
Cullens

imam ja jedno pitanje, za kada treba da napisemo taj domaci?

5Učionica Poznavanje vukodlaka Empty Re: Učionica Poznavanje vukodlaka sri oľu 03, 2010 8:01 pm

.black.sheep.

.black.sheep.
Cassie A+
Cassie A+

Izvinjavam se što nisam videla pitanje, ali odgovor se sadrži u mom predavanju! ;)

Ovako, ovoga časa ćemo preći na neke o legendi o vukodlacima!
Ljudi su legendama nastojali da objasne stvari koje nisu razumeli, kao što ima mnogo legendi o vampirima. *nasmejela se sebi u bradu*

Pa da počnemo! Prva tema za ovaj čas:

Poreklo vukodlaka

Još u šamanizmu, javlja se težnja za stvaranjem duhovnih veza između čoveka i različitih životinja. Svi narodi su imali neku životinju za totemsku, za koju su verovali da od nje potiču. Mnogim narodima je vuk bio totemska životinja: Neuri, Srbi, itd.

Grčki pesnik Ovidije, u svojoj knjizi Metamorfoze, zabeležio je legendu o arkadijskom kralju Likaonu koji pravi gozbu u čast Zevsa, ali pripremljenu od ljudskog mesa i zbog toga ga Zevs pretvara u vuka. Po imenu kralja Likaona, i legendi o kralju Likaonu i Zevsu, nastaje i pojam likantropija.


Psoglav, Nirnberška hronika (1493.)Prema grčkom istoričaru Herodotu, postojao je narod Neuri koji su živeli u blizini Skita (otprilike na teritoriji današnje Poljske) i kojih su se Skiti plašili jer su verovali da su to vukodlaci.

Za Psoglave, rasu ljudi sa glavom psa, se veruje da su bili ljudožderi. Od tog naroda potiče i sveti Kristofer.

U nordijskom folkloru još postoje legende o ratnicima Berzerkerima. Pre nego što će otići u bitku, ratnici su se oblačili u medveđe i vučje kože, po čemu su i dobili svoje ime koje na starom nordijskom jeziku upravo to i znači - ljudi koji su obučeni kao medvedi. Kada se ratnik obuče u kožu medveda ili vuka, verovao je da je duh te životinje ulazio u njega i da je postajao ta životinja. Tokom bitke, upadali su u trans tokom kog se nikoga nisu plašili, nisu osećali nikakav bol, dobijali su nadljudsku snagu i nikada se nisu hteli predavati.

Jedan vizantijski car je opisao da si se Berzerkeri u borbi borili kao divlje, neustrašive zveri.


Druga tema za današnji čas:

U srednjem veku su veštice bile povezane sa vukodlacima i verovalo se da mogu da se pretvore u vukodlaka pomoću magičnih formula ili oblačenjem vučje kože.

U mnogim zemljama se zna za vukodlake: Francuska (loup-garou), Grčka (lycanthropos), Španija (hombre lobo), Bugarska (varkolak), Turska (kurtadam), Češka (vlkodlak), Rusija (vourdalak , oborotenь), Ukrajina (vovkulak(a), vurdalak(a), vovkun, perevertenь), Poljska (wilkołak), Rumunija (vârcolac), Škotska (werewolf, wulver), Engleska (werewolf), Irska (faoladh ili conriocht), Nemačka (Werwolf), Holandija (weerwolf), Danska/Švedska/Norveška (Varulv), Norveška i Island (kveld-ulf,varúlfur), Galicija (lobisón), Portugal i Brazil (lobisomem), Letonija (vilkolakis i vilkatlakis), Litvanija (vilkatis i vilkacis), Andora (home llop), Mađarska (Vérfarkas and Farkasember), Estonija (libahunt), Finska (ihmissusi and vironsusi), i Italija (lupo mannaro).


Nemate domaći jer je većina mojih časova teorijska! Ima li pitanja?

http://nobodyfamiliar.deviantart.com

Sponsored content



[Vrh]  Poruka [Stranica 1 / 1.]

Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.